Δευτέρα, 5 Μαΐου 2014

Το ψηφοδέλτιο της Δημοτικής Κίνησης «Εργατική Αντεπίθεση»

Για ένα Δήμο αλληλεγγύης – αλληλοβοήθειας – αγώνα!
Στο ψηφοδέλτιο της Δημοτικής Κίνησης «Εργατική Αντεπίθεση» συμμετέχουμε μέλη διοικήσεων σωματείων, συνδικαλιστές, εργαζόμενοι (με μερική απασχόληση και κάθε είδους ελαστική εργασία), άνεργοι, φοιτητές. Είμαστε αγωνιστές που δραστηριοποιούμαστε στο εργατικό και φοιτητικό κίνημα, με σημαντική συμβολή σε όλες τις απεργίες και τους αγώνες της προηγούμενης περιόδου (κίνημα Αγανακτισμένων, Αγανακτισμένοι Αμπελοκήπων, Επιτροπή Αγώνα ενάντια στις καταργήσεις-συγχωνεύσεις σχολείων του Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης, Επιτροπή Αγώνα Ανέργων κτλ.). Αρκετοί από εμάς δραστηριοποιούμαστε στην Επιτροπή Δράσης Δυτικών Συνοικιών, αναδεικνύοντας με αγώνες (διαμαρτυρίες στη ΔΕΗ, παρεμβάσεις στο δημοτικό συμβούλιο, πορείες για τη δολοφονία της μικρής Σάρας, κινητοποιήσεις για τη δημιουργία δημοτικού κοινωνικού παντοπωλείου κτλ) τα πραγματικά προβλήματα των δημοτών (φτώχεια, πείνα, κόψιμο ρεύματος, κατασχέσεις σπιτιών κτλ.), βοηθώντας έμπρακτα και δημιουργώντας ένα δίχτυ αλληλεγγύης σε όλους όσους έχουν χτυπηθεί από την οικονομική-ανθρωπιστική κρίση.
Οι εργαζόμενοι, οι άνεργοι, οι νέοι της Εργατικής Αντεπίθεσης και οι επικεφαλής: Άγγελος Φουρνοτζής, υποψήφιος δήμαρχος –Ηλίας Βούζας, δημοτικός σύμβουλος της Εργατικής Αντεπίθεσης -Σοφία Καρασαρλίδου,  εκπαιδευτικός. σας καλούμε να μας στηρίξετε σε αυτόν  τον αγώνα.

ΦΟΥΡΝΟΤΖΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ (υποψήφιος Δήμαρχος)
(άνεργος εργάτης, μέλος «Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών»)
ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι)
1.   ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ  (Άνεργος εργάτης, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
2.   ΒΟΥΖΑΣ    ΗΛΙΑΣ  (Εργάτης-δημοτικός σύμβουλος Αμπελοκήπων-Μενεμένης, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
3.   ΒΟΥΛΓΑΡΕΛΛΗ    ΓΕΩΡΓΙΑ  (Εργαζόμενη στο  ΑΧΕΠΑ)
4.   ΓΚΙΩΡΓΚΑΣ    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  (Άνεργος,  ΑΤΕΙ Ηλεκτρονικής)
5.   ΓΟΥΤΑΣ    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ  (Οδηγός ταξί)
6.   ΔΡΑΓΟΥΤΑ    ΜΑΡΙΑ  (Εμποροϋπάλληλος σούπερ μάρκετ, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
7.   ΖΑΓΚΛΑΒΑΡΑ    ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ (ΙΣΑΒΕΛΛΑ)  (καθηγήτρια πληροφορικής σε ΕΠΑΛ , μέλος Δ.Σ. Α΄ΕΛΜΕ Θεσ/νίκης)
8.   ΘΩΪΔΟΥ   ΜΑΡΙΑ  (Εργαζόμενη επισιτισμού, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
9.   ΘΩΜΑΪΔΗΣ    ΣΤΑΥΡΟΣ  (Οικοδόμος, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
10.  ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ    ΣΤΕΦΑΝΟΣ  (καθηγητής σε Φροντιστήρια – Δ.Σ Σωματείου Μισθωτών Εκπαιδευτικών)
11.  ΚΑΡΑΣΑΡΛΙΔΟΥ    ΘΕΟΔΩΡΑ  (Νοσηλεύτρια-Πρόεδρος Σωματείου Αποκλειστικών Νοσηλευτριών)
12.  ΚΑΡΑΣΑΡΛΙΔΟΥ    ΣΟΦΙΑ  (Δασκάλα στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελοκήπων, μέλος Δ.Σ. του Ζ΄ Συλλόγου εκπαιδευτικών, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
13.  ΚΟΛΙΟΥ    ΞΑΝΘΗ  (Τραπεζοϋπάλληλος)
14.  ΚΟΥΡΙΛΑΣ    ΜΗΝΑΣ  (Διανομέας τροφίμων-πακετάς)
15.  ΚΤΕΝΑΣ    ΝΙΚΟΛΑΟΣ  (Αδιόριστος εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. Σωματείου Ωρομίσθιων- Αναπληρωτών, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών) 
16.  ΛΑΧΑΝΗΣ    ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ  (συνταξιούχος Μαθηματικός)
17.  ΠΑΛΗΟΜΠΕΗ    ΕΥΤΥΧΙΑ  (Εργαζόμενη στο νοσοκομείο Θεαγένειο)
18.  ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ    ΓΕΩΡΓΙΟΣ  (Φυσικός, μέλος Δ.Σ. Σωματείου Μισθωτών Εκπαιδευτικών Θεσ/νίκης, διωκόμενος για την συνδικαλιστική του δράση στα φροντιστήρια, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
19.  ΣΓΟΥΡΑΣ    ΣΠΥΡΙΔΩΝ  (Αυτοαπασχολούμενος, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
20.  ΣΜΥΡΛΗΣ    ΙΩΑΝΝΗΣ  (Φοιτητής στο Α.Π.Θ. , μέλος ΔΣ Φοιτητικού Συλλόγου Φυσικού)
21.  ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΟΥ    ΣΩΤΗΡΙΑ (ΣΙΣΣΥ)  (Καθηγήτρια πληροφορικής στο 1ο ΓΕΛ Σταυρούπολης, μέλος της ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗΣ των ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ και μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
22.  ΧΑΤΖΗΪΓΝΑΤΙΑΔΗΣ    ΝΙΚΟΛΑΟΣ  (συνταξιούχος οικοδόμος, Επιτροπή Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
23.  ΧΑΤΖΗΛΟΥΚΑΣ    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  (Φοιτητής Α.Π.Θ., μέλος Δ.Σ. Φοιτητικού Συλλόγου Πληροφορικής)
24.  ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ    ΗΡΑΚΛΗΣ  (Εκδόσεις βιβλίων Εργατική Πάλη)
ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ (υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι)
1.      ΓΡΟΛΛΙΟΣ    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ  (Μάγειρας, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
2.      ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ    ΛΕΩΝΙΔΑΣ  (Φοιτητής στο Φυσικό Α.Π.Θ.)
3.      ΚΑΓΚΕΛΙΔΟΥ    ΕΛΕΝΗ  (Συνταξιούχος μαγείρισσα, συμμετείχε στον αγώνα στο εστιατόριο Banquet)
4.      ΚΑΣΑΠΩΦ    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ  (Εργάτης)
5.      ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ    ΕΛΙΣΑΒΕΤ  (Απολυμένη λόγω συνδικαλιστικής δράσης, μέλος της Επιτροπής Αγώνα των απολυμένων στο κατάστημα «Καφεναί»)
6.      ΚΤΕΝΑ    ΣΜΑΡΩ  (Άνεργη αισθητικός)
7.      ΠΑΝΤΑΖΗΣ    ΚΥΡΙΑΚΟΣ  (Άνεργος οικοδόμος, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
8.      ΣΑΜΑΡΑ-ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΔΟΥ    ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ  (Φοιτήτρια στο Φυσικό του Α.Π.Θ.)
9.      ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗ    ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ  (Άνεργη επισιτισμού, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
10.  ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ    ΓΕΩΡΓΙΟΣ  (Άνεργος επισιτισμού, απολυμένος στον αγώνα στα Goodys Λ. Πύργου, μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
11.  ΧΕΙΜΩΝΙΔΗΣ    ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ  (Σπουδαστής δημόσιου ΙΕΚ, μέλος της Μαθητικής Αντεπίθεσης)
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (υποψήφιοι Σύμβουλοι της Δημοτικής Κοινότητας)
1.      ΑΝΔΡΙΩΤΗΣ    ΚΥΡΙΑΚΟΣ  (Φοιτητής πληροφορικής στο ΠΑ.ΜΑΚ – μέλος Σοσιαλιστικής Σπουδαστικής Πάλης)
2.      ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΟΥ    ΞΕΝΙΑ  (Φοιτήτρια Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στο Α.Π.Θ., μέλος Επιτροπής Δράσης Δυτικών Συνοικιών)
3.      ΚΑΡΥΔΗΣ    ΜΑΡΚΟΣ  (Εργαζόμενος επισιτισμού – μέλος ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗΣ στον Επισιτισμό)
4.      ΚΟΣΜΙΔΟΥ    ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ (ΚΛΑΙΡΗ)  (Μαθηματικός, Καθηγήτρια σε φροντιστήρια)
5.      ΚΟΤΟΥΔΗ    ΚΥΡΙΑΚΗ  (Μουσικός-Φοιτήτρια Πολιτικών Έργων Υποδομής στο ΑΤΕΙ Θεσ/νίκης)
6.      ΣΑΜΑΡΑΣ    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ  (Φοιτητής στο φυσικό του Α.Π.Θ.)
7.      ΣΥΚΑ    ΘΩΜΑΗ  (Μαθηματικός, Αναπληρώτρια ενισχυτικής διδασκαλίας)

Στηρίξτε-Ψηφίστε